Post Image

Nie masz pomysłu na dobrą kampanię? Chcesz zwrócić na siebie uwagę odbiorców i wzbudzić zainteresowanie swoją marką? W dzisiejszych czasach warto być na bieżąco z obowiązującymi trendami i śledzić wiadomości ze świata. Inspiracji można szukać wszędzie – RTM, czyli Real-time marketing jest tego świetnym przykładem. Dlaczego warto prowadzić skuteczny monitoring mediów? Zaraz Ci wytłumaczymy.

RTM to marketing na podstawie rzeczywistych, aktualnych wydarzeń ze świata, mediów, sportu czy polityki. Jest to sposób, w jaki marka przechwytuje danego newsa (news hijacking) i wykorzystuje go do zwiększania swoich zasięgów – np. tworzy spontaniczne grafiki lub posty w social mediach. Innymi słowy, jest to reakcja marki na aktualne wydarzenia. RTM pokazuje, że „jesteśmy na żywo”. Jego zasada jest prosta: im szybciej opublikowana zostanie różnego rodzaju treść nawiązująca do danego wydarzenia, tym lepiej. Ważną kwestią jest też charakter publikacji – zazwyczaj używa się newsa do stworzenia contentu w żartobliwej formie, który nie tylko przyciągnie, ale też rozbawi użytkowników.

Od czego zacząć?

Najważniejszą kwestią Real-time marketingu jest utrzymywanie stałej interakcji z odbiorcami. To ona zwiększa zasięgi naszych publikacji i pozwala na dotarcie do większego grona osób. W dzisiejszych czasach każdy, w jakiś sposób, żyje w sieci. Fakt, że jesteśmy nieustannie podłączeni do Internetu, ułatwia zadanie – wiemy, że zawsze „ktoś” zauważy opublikowane przez nas treści, a naszym zadaniem jest, by utrzymać z nim dobrą i długą relację.

Kolejną ważną rzeczą jest stałe monitorowanie mediów. O informacji, którą będziemy chcieli wykorzystać do RTM musimy dowiedzieć się jak najszybciej, by mieć jak najwięcej czasu na reakcję – tj. skonstruowanie chwytliwego posta, stworzenie adekwatnego wideo czy wykonanie odpowiedniej grafiki. Musimy także pamiętać, że news, którego będziemy chcieli przejąć, musi być powszechnie znany. Łatwiej będzie nawiązać do wydarzenia, o którym wie znacznie większe grono odbiorców, niż tylko społeczność lokalna.

Jak przezwyciężyć konkurencję? Do Real-time marketingu można się przygotować. Wystarczy zaplanować przykładowe kampanie będące odpowiedzią na nadchodzące wydarzenia, jak np. Finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej lub ceremonię wręczenia nagród Grammy. Gdy znamy rywalizujące o zwycięstwo drużyny lub walczących o statuetkę muzyków, możemy przygotować publikacje, które dodane zostaną w razie wygranej X oraz osobne, gdyby zwyciężył Y. Oczywiście w trakcie trwania takich wydarzeń może zdarzyć się coś nieplanowanego, co zwróci uwagę wszystkich odbiorców, np. nagły brak prądu na murawie lub rekordowa ilość wygranych nagród podczas jednej gali. Wtedy „zwycięża” ta marka, która najszybciej zareaguje na zaistniałą sytuację w jak najlepszy i najbardziej przykuwający uwagę użytkowników sposób. Co w takiej sytuacji można zyskać?

Korzyści wynikające z Real-time marketingu

Efektem skutecznie przeprowadzonych kampanii RTM jest wzrost zainteresowania marką. Poprzez zwiększenie zasięgu swoich postów rośnie grono odbiorców i nowych, potencjalnych klientów. Real-time marketing daje szansę na przekonanie do siebie użytkowników, którzy nigdy nie mieli styczności z daną marką i jej produktami. Żartobliwość wynikająca z charakteru tych działań sprawia, że odbiorcy stają się jej sympatykami – mają z nią miłe skojarzenie. Tu przechodzimy do kolejnej korzyści, jaką jest utrwalenie świadomości marki wśród odbiorców. O udanej kampanii RTM może być głośno – będzie udostępniana innym użytkownikom lub podawana jako przykład. Wkrótce może stać się rozpoznawalna, a to wszystko dosyć niskim kosztem.  Dzięki zwiększonym zasięgom, m.in. poprzez komentowanie albo przesyłanie posta lub grafiki przez użytkowników, nie musimy wydawać budżetu na inne kampanie – np. te na Facebooku czy Instagramie.

Jednak bycie szybszym od konkurencji to nie wszystko. Bardzo ważne jest, by strategia kampanii RTM była przemyślana. Będąc pod presją czasu bardzo łatwo popełnić gafę, dlatego warto upewnić się, że poruszane przez nas informacje są zgodne z prawdą. Trzeba być również świadomym odmiennego poczucia humoru odbiorców – zabawny dla nas przekaz może okazać się dla kogoś niezbyt trafiony. Realizując kampanie RTM trzeba być świadomym ryzyka, jakiego się podejmuje i przygotowanym na ewentualną negatywną reakcję użytkowników.

Jak mówi znane powiedzenie – kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Warto czasem postować w sposób rzeczywisty, gdyż wynik takiego zabiegu może być zaskakująco korzystny dla wizerunku firmy.

Pomożemy Ci go zrealizować!

Jesteś zainteresowany realizacją Real-time marketingu, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Pomożemy Ci działać „na żywo”! Prowadzimy profile w social mediach – analizujemy konkurencję, opracowujemy strategie, realizujemy kampanie i budujemy zasięgi. Skontaktuj się z nami! Wspólnie zaplanujemy i wykorzystamy RTM w działaniach Twojej marki w mediach społecznościowych!

Następny wpis
E-PR – jak go realizować?